به بهانه سخنان حجت‌الاسلام! پناهیان در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران

آخوند درباری

وَإِذْ قُلْنَا لَکَ إِنَّ رَبَّکَ أَحَاطَ بِالنَّاسِ وَمَا جَعَلْنَا الرُّویَا الَّتِی أَرَیْنَاکَ إِلاَّ فِتْنَهً لِّلنَّاسِ وَالشَّجَرَهَ الْمَلْعُونَهَ فِی القُرْآنِ وَنُخَوِّفُهُمْ فَمَا یَزِیدُهُمْ إِلاَّ طُغْیَانًا کَبِیرًا [۱]

میمون‌ها سوار بر منبر رسول خدا!

در تفاسیر آیه فوق این‌گونه نوشته‌اند که پیامبر(ص) در عالم رؤیا دیدند که در مسجدش و در حالی که مردم مسلمان گرد منبرش را گرفته‌اند، گروهی میمون (این حیوان به نیرنگ بازی و فریبکاری شهره است) از منبر ایشان بالا و پایین می‌روند، پیاپی می‌روند به جای ایشان می‌نشینند و پایین می‌آیند و مردم را در حالی که رویشان به منبر است به عقب بر می‌گردانند. (که این تعبیر بدین معنی است که انسان‌ها را به دوران جاهلیت باز می‌گردانند) [۲]
پیامبر بسیار ناراحت شد و فهمید که این ضربه‌ای است که از جانب خود مسلمانان و نه از جانب کفار خارجی بر دین او وارد می‌آید و اسلام را از ریشه می‌کنند و بر می‌اندازد.

وقتی در تاریخ هم بنگریم، متوجه می‌شویم که خطرناک ترین دشمنان اسلام – و یا هر دین دیگری – دشمنان خارجی‌شان نبوده بلکه روحانیان همان دین بوده‌اند!

آخوند درباری کیست؟!

در سال های پیش از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران، آیت‌الله خمینی برای اولین بار و به کرات از اصطلاح “آخوند درباری” استفاده می‌کردند.

روایت است که امام سجاد(ع) نیز به یکی از علمای نام‌آور زمان خود فرمود، “می‌بینم گردن خودت را برای ستمگران محور آسیاب قرار دادی، تا آنها مظالمشان را بر گرد محور گردن تو بگردانند و با تکیه به تو، به مردم ظلم کنند.”

مضمون این سخن امام سجاد(ع) این است که آن عالم دینی یا روحانی، نقش توجیه گری ظلم و جور دستگاه حاکم را ایفا می کند. در واقع به نام دین، موجبات ظلم را فراهم می‌کند و به مردم درس ظلم‌پذیری می‌دهد!

با این اوصاف باید بدانیم پدیده‌ای که در زمان معاصر از آن به “آخوند درباری” تعبیر می‌شود، مختص یک زمان خاص نیست و در طول تاریخ همیشه بزرگترین ضربه‌ها را به دین الهی و مردمان وارد نموده است!

و اما سخنان جناب پناهیان…

علیرضا پناهیان

حجت‌الاسلام! پناهیان در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران گفته‌اند که:

ان‌شاءالله زمان چیرگی حق بر باطل هم خواهد رسید و خواهیم دید که حرف مفت زدن، امکان ندارد! در روایات داریم که با اینکه در حکومت امام زمان(عج) آزادی بیان وجود دارد، امّا کسی که حرف باطل بزند اعدام می‌شود. مردم هم نمی‌گویند آزادی بیان نیست، بلکه به این حد از فهم رسیده‌اند و می‌دانند که از روی غرض‌ورزی، حرف زده است! [۳]

صحبتی عجیب که نه تنها مبنای عقلی و روایی ندارد بلکه غالبا از دهان دشمنان مردمان و ادیان و کسانی که منافعشان با ظهور منجی موعود به خطر می‌افتد، بیرون می‌آید!
جریانی که سعی دارد منجی آخرالزمان که در تمامی کتب آسمانی به آن وعده داده شده را، برعکس جلوه دهد و او را یک حاکم خشن که به بهانه برپایی عدالت، حمام خون راه می‌اندازد معرفی کنند؛ به طوری که انسان‌ها نه تنها از آن منجی دلسرد شوند بلکه از آمدنش نیز وحشت داشته باشند!

برداشت من – به عنوان یک جوان بی تجربه سیاسی – از این نوع سخنان جناب پناهیان، این است که احتمالا الیگارشی حاکم تصمیم دارد اقدام به پاکسازی گسترده مخالفان و منتقدان و برداشتن آن‌ها از سد راه نماید و باید ذهن جامعه علی الخصوص قشرِ مذهبیِ طرفدارِ وضع موجود، برای این برخوردهای خشن، توجیه شده باشد!

با این اوصاف، آنچنان عجیب نیست که جناب پناهیان که مدام، دَم از تمدن سازی و سبک زندگی مهدوی می‌زند، در تریبون نماز جمعه، در قامت یک آخوند درباری ظاهر شوند و سخنان جریان مخالف ظهور منجی را بر زبان آورند!

ولی عجیب است که چرا هیچ کسی از جریان موسوم به ارزشی که به گمان خودشان فقط آن‌ها هستند که برای ظهور امام زمان(عج) تلاش می‌کنند و در نهایت هم آن‌هایند که یار امام خواهند، بود هیچ واکنشی به این نوع سخنان جناب پناهیان ندارد! و فعلا مشغول حمایت از این روحانی، به جهت صحبت هایشان راجع به شفافیت آرای نمایندگان مجلس هستند؟!
کافی بود این صحبت‌ها از جانب جریان‌های حزبی دیگر و یا افراد بی‌طرف گفته می‌شد، تا همین جریانِ اصولگرایِ ارزشیِ ساکتِ امروز، گریبان چاک کنند و هشتگ‌ها بزنند که باید برخورد صورت گیرد و فردی که این صحبت‌ها را کرده به اشد مجازات برسد؛ چرا که این حرف‌ها باعث تضعیف انقلاب و وهن دین و امام زمان می‌شود.

البته که من در موضوع شفافیت آراء نمایندگان مجلس، با جناب پناهیان موافقم، اما از ایشان این انتظار را دارم که علاوه بر مجلس، شفافیت در نهادهای حاکمیتی، نظامی، دولتی، فرهنگی و مذهبی نیز برای ایشان مهم باشد.

همچنین کسی که داعیه شفافیت دارد، بهتر است اول خودش و مجموعه‌های آموزشی و فرهنگی تحت امرش و مدسه غیرانتفاعی فرزندش شفاف باشند؛ وگرنه از قدیم گفته‌اند که “رطب خورده، منع رطب چون کند؟!”

پی‌نوشت:
[۱] قرآن کریم، سوره اسراء، آیه ۶۰
[۲] برداشتی از سخنان شهید مطهری، مجموعه آثار، ج ۲۵، ص ۲۸۸
[۳] نماز جمعه تهران، ۲۲ شهریور ۱۳۹۸